Jeszcze Polka nie zginęła

Medalistki2.jpg

Zmęczona. Czy raczej utyrana, bo przecież zawsze musi więcej. Ciągle coś udowadnia, ciągle pokazuje, do że zdolna jest do wszystkiego. Delikatna jest tylko z pozoru – wszyscy przecież oczekują od niej siły i twardości. I taka jest, taka się pokazuje światu. Gdy obdzierają ją z godności i odmawiają szacunku, wciąż się broni, tak jakby sama na siebie sprowadzała krzywdy. Piękna i dumna.

Taka jest polska kobieta.

Taki jest polski sport.

Bo polski sport jest kobietą. Jest Polką.

Zakończone nie tak znów dawno Igrzyska Olimpijskie w Rio pokazały, niczym osiemnastolatek dowód osobisty podczas pierwszego legalnego zakupu wódki, że Polska powinna być ze swoich kobiet dumna. Z jedenastu medali przywiezionych z Brazylii, osiem zdobyły panie.

Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

Anita Włodarczyk.

Beata Mikołajczyk i Karolina Naja.

Marta Walczykiewicz.

Monika Michalik.

Oktawia Nowacka.

I w końcu Maja Włoszczowska.

Polskie sportsmenki w Rio okazały się być silne, jak nigdy w historii. W Londynie Polki zdobyły pięć krążków, w Pekinie trzy, w Atenach siedem, z czego niemal połowę jedna Otylia Jędrzejczak, w Sydney pięć. Od roku 1924, kiedy Polska zadebiutowała w Igrzyskach Olimpijskich, zdobyliśmy 282 medale – 67 złotych, 83 srebrne i 131 brązowych. W dorobku tym jedynie 59 krążków wywalczyły Polki (10 złotych, 19 srebrnych i 30 brązowych). Igrzyska w Rio stanowią więc niemal 13,5% wszystkich kobiecych medali w historii startów naszych reprezentantek. Trudno więc nie krzyczeć z zachwytu. Trudno nie bić braw i ściągać kapeluszy.

Historyczny wynik zmusza do refleksji i redefinicji tego, którą płeć nazywamy słabszą – w każdym razie między Bugiem a Odrą. To kobiety, tam gdzie mężczyźni obciążeni presją, nie dający sobie rady z odpowiedzialności, klimatem czy chaosem we własnej głowie, zademonstrowały, że walczyć potrafią zawsze, wszędzie i do końca. Niemal każda z nich w Rio musiała coś udowodnić. Anita Włodarczyk, że jej dominacja na świecie jest tak totalna, jak jej forma. Magda Fularczyk-Kozłowska, że wciąż zdolna jest do rzeczy największych. Oktawia Nowacka to, że z kontuzją także można wygrać. Tak jak z czasem – w przypadku Moniki Michalik oraz przeszłością, jak Marta Walczykiewicz. Maja zaś samej sobie i świecie musiała pokazać, że osobiste dramaty i tragedie oraz konflikty ma za sobą.

Każda z nich i wszystkie razem rozpoczęły nowy rozdział historii polskiego sportu – rozdział napisany drobniejszą, ale jakże silną i precyzyjną kobiecą dłonią. Każde zdanie w nim zapisane to wspaniała lekcja na temat waleczności, pokory oraz odpowiedzialności, kryjącej się w tych pozornie niepozornych postaciach. Bo Polki wygrywały nie siłą mięśni, nie mocą w nogach i rękach, a głowami. Mądrymi, inteligentnymi oraz niezwykle odpornymi na zamęt.

Polska więc rzeczywiście nie zginęła, jak pełen emocji podkreślał redaktor Szpakowski po zwycięstwie Magdy Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj. I nie zginie tak długo, jak chodzić po niej będą takie kobiety.

94 przemyślenia na temat “Jeszcze Polka nie zginęła”

 1. ~Ams pisze:

  Polscy sportowcy są bardzo utalentowani i waleczni. Ze wzruszeniem ogląda się Olimpiady czy Igrzyska :)

 2. ~Artur pisze:

  No, a już zaraz Mundial ;)

 3. ~Tina34 pisze:

  aż serce się raduje, gratuluje Paniom, ze smutkiem tylko stwierdzam że mało coś nas :)

 4. ~Bomi pisze:

  Dobry temat :) Plus mega mi się podoba estetyka Twojego bloga.

 5. ~Vbeta pisze:

  Osiągnięcia sportowe są najbardziej niesamowitymi. Ileż to siły i poświęcenia kosztuje człowieka.

 6. Świetnie, tak dalej trzymać. Jestem pod wrażeniem. Super

 7. Polscy sportowcy są wspaniali. Z każdym mistrzostw przywozimy masę medalów.

 8. Artykuł otwiera oczy. Uświadamia, ile sukcesów odnoszą kobiety w sportach i ile zasług zdobyły dla Polski :)

 9. ~Optimusplus pisze:

  Polski sport bardzo wiele zawdzięcza kobietom!

 10. ~Oliwia pisze:

  i oby nie zginela

 11. ~Investray pisze:

  Super blog. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Świetnie sie czyta Twoje artykuły.

 12. ~Flashbook.pl pisze:

  Super, dokładnie jeszcze polka nie zgnineła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS
 • Twitter
 • Facebook