Najstarszy tenis świata

Tenisowe lato wchodzi w fazę ostateczną. Co prawda słońce jeszcze mocno daje się we znaki, szczególnie mieszkańcom południa Europy, a kurorty nadmorskie wciąż przepełnione są turystami uprawiającymi plażową wersję smażenia w głębokim tłuszczu, to jednak tenisiści powoli przygotowują się na nadejście jesieni. A gdy kończy się lato, a Stany Zjednoczone przygotowują się na obchody Święta Pracy to znak, że stoimy u progu ostatniego wielkoszlemowego turnieju roku – US Open.

Historia Wielkiego Szlema, będącego bramą do ostatniej szarej, długiej prostej tenisowego kalendarza, rozpoczyna się w 1881 roku, kiedy to Newport Casino na Rhode Island, najlepiej znane z czasów, gdy zabawiała się nim cała rodzina Kennedych, gościło pierwszych tenisistów ubiegających się o zwycięstwo w US National Singles Championship for Men. Ten najstarszy w historii turniej rangi mistrzowskiej,  jak sama nazwa wskazuje skierowany był jedynie do dżentelmenów, przynależących do klubów afiliowanych z US National Lawn Tennis Association. Panie od 1887 roku rywalizowały w US Women’s National Singles Championships, rozgrywanym na kortach Philadelphia Cricket Club.

W tym prymarnym okresie rozwoju, późniejsze US Open, dorobiło się prawdziwej gwiazdy. Był nią Richard Dudley „Dick” Sears, zwycięzca turnieju z 1881, a następnie sześciokrotny obrońca tytułu. Jego pierwszy start na kortach słynnego kasyna w Newport to seria 18 wygranych pojedynków zakończonych finałem z William E. Glyn (6-0, 6-3, 6-2). W owym czasie, regulamin turnieju zakładał automatyczną kwalifikację zwycięzcy do przyszłorocznego finału, Sears więc w miarę gładko i bezboleśnie zdobył więc swoje 7 tytułów. Drugą wybitną osobistością Mistrzostw Stanów Zjednoczonych był William Larned, który to na przestrzeni lat 1901-1911, powtórzył wynik Searsa. Jego błyskotliwa kariera – Larned przez 19 sezonów klasyfikowany był w pierwszej 10 tenisistów USA (8 jako numer jeden), zakończyła się nieuleczalnym reumatologicznym zapaleniem stawów. Dla sportowca paraliż wynikający w choroby był zwyczajnym wyrokiem – z tej przyczyny Larned miał sam zadecydować o dacie swojej śmieci. W wieki 54 lat popełnił samobójstwo.

W 1915 roku organizatorzy, przewidując podniesienie rangi oraz dochodów turnieju, zdecydowali się przenieść Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych bliżej Nowego Jorku. Przez kolejne 62 lata przyszłe US Open rozgrywano w West Side Tennis Club na Forest Hills, a korty tego prywatnego klubu powstałego końcem XIX wieku, były świadkami licznych przełomów w historii dyscypliny. To właśnie tam po raz pierwszy zastosowano rozstawienie tenisistów (1927), a Billy Jean King zdobyła tytuł grając metalową rakietą (1967). Mistrzostwa USA jako pierwsze wprowadziły rozgrywki tie breakowe (1970) – do dziś, to jedyny szlem, w którym o zwycięstwie w ostatnim secie decyduje tie break, a nie przewaga dwóch gemów. Turniej ten odegrał też poważną rolę w procesie zrównania w prawach kobiet i mężczyzn, jako pierwszy oferując paniom takie same nagrody jak panom (1973).

Początek ery open oraz gwałtowny rozwój tenisa w latach 70 oraz 80 wymusił kolejną zmianę miejsca rozgrywania turnieju. Od 1987 do dziś dnia, US Open –jedyny Wielki Szlem który od inicjacji rozgrywano rokrocznie – odbywa się na kortach centrum tenisa imienia Billie Jean King, usytuowanego w samym sercu Flushing Meadows Corona Park, któremu turniej zawdzięcza obiegową nazwę.

Czym dziś jest US Open? Miejscem, w którym Roger Federer wygrał pięć razy i sądząc po jego tegorocznej formie, ma szansę na triumf kolejny. A także polem męki i udręki Rafaela Nadala, któremu zdobycie tytułu na Flushing Meadows zajęło szalenie dużo czasu. Us Open jest tym wszystkim – i właściwie niczym. Jako jedyny nie może pochwalić się wyjątkowymi tradycjami, niesłychanymi czy wręcz fanatycznymi fanami, ani nawet niebotycznym rozdęciem. US Open to po prostu tenis. Najstarszy tenis świata.

2 przemyślenia na temat “Najstarszy tenis świata”

  1. ~numer pisze:

    fantastyczny blog jak i wpisik

  2. Rzeczywiście interesujace treści godne poruszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
  • Twitter
  • Facebook