Najstarszy tenis świata

Tenisowe lato wchodzi w fazę ostateczną. Co prawda słońce jeszcze mocno daje się we znaki, szczególnie mieszkańcom południa Europy, a kurorty nadmorskie wciąż przepełnione są turystami uprawiającymi plażową wersję smażenia w głębokim tłuszczu, to jednak tenisiści powoli przygotowują się na nadejście jesieni. A gdy kończy się lato, a Stany Zjednoczone przygotowują się na obchody Święta Pracy to znak, że stoimy u progu ostatniego wielkoszlemowego turnieju roku – US Open.

Historia Wielkiego Szlema, będącego bramą do ostatniej szarej, długiej prostej tenisowego kalendarza, rozpoczyna się w 1881 roku, kiedy to Newport Casino na Rhode Island, najlepiej znane z czasów, gdy zabawiała się nim cała rodzina Kennedych, gościło pierwszych tenisistów ubiegających się o zwycięstwo w US National Singles Championship for Men. Ten najstarszy w historii turniej rangi mistrzowskiej,  jak sama nazwa wskazuje skierowany był jedynie do dżentelmenów, przynależących do klubów afiliowanych z US National Lawn Tennis Association. Panie od 1887 roku rywalizowały w US Women’s National Singles Championships, rozgrywanym na kortach Philadelphia Cricket Club.

W tym prymarnym okresie rozwoju, późniejsze US Open, dorobiło się prawdziwej gwiazdy. Był nią Richard Dudley „Dick” Sears, zwycięzca turnieju z 1881, a następnie sześciokrotny obrońca tytułu. Jego pierwszy start na kortach słynnego kasyna w Newport to seria 18 wygranych pojedynków zakończonych finałem z William E. Glyn (6-0, 6-3, 6-2). W owym czasie, regulamin turnieju zakładał automatyczną kwalifikację zwycięzcy do przyszłorocznego finału, Sears więc w miarę gładko i bezboleśnie zdobył więc swoje 7 tytułów. Drugą wybitną osobistością Mistrzostw Stanów Zjednoczonych był William Larned, który to na przestrzeni lat 1901-1911, powtórzył wynik Searsa. Jego błyskotliwa kariera – Larned przez 19 sezonów klasyfikowany był w pierwszej 10 tenisistów USA (8 jako numer jeden), zakończyła się nieuleczalnym reumatologicznym zapaleniem stawów. Dla sportowca paraliż wynikający w choroby był zwyczajnym wyrokiem – z tej przyczyny Larned miał sam zadecydować o dacie swojej śmieci. W wieki 54 lat popełnił samobójstwo.

W 1915 roku organizatorzy, przewidując podniesienie rangi oraz dochodów turnieju, zdecydowali się przenieść Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych bliżej Nowego Jorku. Przez kolejne 62 lata przyszłe US Open rozgrywano w West Side Tennis Club na Forest Hills, a korty tego prywatnego klubu powstałego końcem XIX wieku, były świadkami licznych przełomów w historii dyscypliny. To właśnie tam po raz pierwszy zastosowano rozstawienie tenisistów (1927), a Billy Jean King zdobyła tytuł grając metalową rakietą (1967). Mistrzostwa USA jako pierwsze wprowadziły rozgrywki tie breakowe (1970) – do dziś, to jedyny szlem, w którym o zwycięstwie w ostatnim secie decyduje tie break, a nie przewaga dwóch gemów. Turniej ten odegrał też poważną rolę w procesie zrównania w prawach kobiet i mężczyzn, jako pierwszy oferując paniom takie same nagrody jak panom (1973).

Początek ery open oraz gwałtowny rozwój tenisa w latach 70 oraz 80 wymusił kolejną zmianę miejsca rozgrywania turnieju. Od 1987 do dziś dnia, US Open –jedyny Wielki Szlem który od inicjacji rozgrywano rokrocznie – odbywa się na kortach centrum tenisa imienia Billie Jean King, usytuowanego w samym sercu Flushing Meadows Corona Park, któremu turniej zawdzięcza obiegową nazwę.

Czym dziś jest US Open? Miejscem, w którym Roger Federer wygrał pięć razy i sądząc po jego tegorocznej formie, ma szansę na triumf kolejny. A także polem męki i udręki Rafaela Nadala, któremu zdobycie tytułu na Flushing Meadows zajęło szalenie dużo czasu. Us Open jest tym wszystkim – i właściwie niczym. Jako jedyny nie może pochwalić się wyjątkowymi tradycjami, niesłychanymi czy wręcz fanatycznymi fanami, ani nawet niebotycznym rozdęciem. US Open to po prostu tenis. Najstarszy tenis świata.

Jedno przemyślenie na temat “Najstarszy tenis świata”

  1. Rzeczywiście interesujace treści godne poruszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
  • Twitter
  • Facebook